RGB Nedir?

RGB ve CMYK nedir, sorusuna RGB ile başlayalım. Temelde İngilizcede ki Red(Kırmızı), Green(Yeşil) ve Blue(Mavi) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Işığı temel aldığımızda bütün renkler bu üç renkten meydana gelmiştir. Kırmızı ve Yeşil ışığın birleşimi Sarı rengini oluşturur. Mavi ve Kırmızı ışık ise Magenta rengini karşımıza çıkarır. Mavi ve Yeşil ışık da birlikte Cyan rengine dönüşür. 3 ana ışığın birleşimi Beyaz ışığı oluşturur. Bu ışık bilgisi olmayanlara garip gelebilir.

Beyaz Işık Tüm Renklerin Birleşimidir

Gökkuşağının oluşumunu düşünün, yağmur nedeniyle güneşten gelen beyaz ışık kırılır ve o beyaz ışığın içinden diğer renkler ortaya çıkar. Boyadaki renkler ve ışıktaki renkler çok farklıdır. RGB bizim ışıkla ilgilendiğimiz kısımda ortaya çıkıyor. Peki ya boyalarda kullandığımız renkler neler?

Gökkuşağını seviyorsan yağmura katlanmalısın.

RGB ve CMYK Nedir?
RGB ve CMYK Nedir?

CMYK Nedir?

RGB ve CMYK nedir, sorusunun ikinci kısmına geçelim ve CMYK üzerine konuşalım. İngilizcede ki Cyan(Çam Göbeği), Magenta(Galibarda), Yellow(Sarı), Key(Siyah) renklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. CMYK genelde baskı işlerinde kullanılır. Bir tasarımın baskıya hazırlanırken CMYK ile hazırlanması, baskı sonucuna daha yakın bir ön izleme elde etmemizi sağlar. Yine de telefon ve bilgisayarda ışık kullanıldığı için CMYK bile kullanılsa ufak farklar oluşabilir. RGB çalışmaların baskısı ise bambaşka sonuçlar verebilir.